1. Tüm içerik bedava! Böyle devam etmesi için reklamlara tıklamayı unutma ;)

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

'Özel Günler' forumunda Ardil tarafından 8 Mart 2016 tarihinde açılan konu

1. Ardil

Ardil İnci Üye+

''İnsanoğlunun Anasıdır Kadın''

Tacize,Tecavüze uğramayan ,Öldürülüp bir kenara atılmayan,kadına şiddet uygulanmayan bir dünya olması dileğiyle dünya kadınlar günümüz kutlu olsun.

Türkiye'de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında "Emekçi Kadınlar Günü" olarak kutlanmaya başlandı. 1975 yılında ve onu izleyen yıllarda daha yaygın, ve yığınsal olarak kutlandı, kapalı mekanlardan sokaklara taşındı. "Birleşmiş Milletler Kadınlar On Yılı" programından Türkiye'nin de etkilenmesiyle, 1975 yılında "Türkiye 1975 Kadın Yılı" kongresi yapıldı. 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi'nden sonra dört yıl süreyle herhangi bir kutlama yapılmadı. 1984'ten itibaren her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından "Dünya Emekçi Kadınlar Günü" kutlanmaya devam ediliyor.

Aylin, korkmazgamze, gozdekoc ve 8 kişi daha bunu beğendi.
  2. sedaozer

sedaozer Uzman Üye+

Dileğine sonuna kadar katılmakla birlikte bende çok sevdiğim şu sözü paylaşmak istiyorum ;
    "Kadın; erkeğin kaburgasından yaratıldı, ayaklarından yaratılmadı! Öyle olsaydı ezilirdi! Üstün olsun diye başından da yaratılmadı! Ama göğsünden yaratıldı, eşi olsun diye! Kolun biraz altında, korunsun diye! Kalp hizasında sevilsin diye!..." ;)
    Çokça sevildiğimiz, sayıldığımız ve hakkımızı savunduğumuz zaman susturulmadığımız, her an bir cinayete kurban gitmekten ve sokağa istediğimiz vakitte çıkmaktan korkmayacağımız bir yıl diliyorum ;)Bu yıl güzel şeyler olsun kadınlar ölmesin ve tecavüze uğramasın artık :asik

3. Ardil

Ardil İnci Üye+

canım sen çok daha güzel özetlemişsin kendi adıma teşekkür ederim.

sedaozer bunu beğendi.
  4. sedaozer

sedaozer Uzman Üye+

rica ederim canımm benim :)

Ardil bunu beğendi.
  5. bersel

bersel Uzman Üye+

Paylaştığın söze hayran kaldım :asik

sedaozer bunu beğendi.
  6. sedaozer

sedaozer Uzman Üye+

benim de çok sevdiğim bir sözdür canım çok teşekkür ederim :asik:asik

bersel bunu beğendi.
  7. melorie

melorie Aktif Üye+

Kutlu olsun bizlere. Sorunlarını şiddetle çözmeye çalışanlara da bi oturup yaptıklarını düşünme fırsatı olsun.

türkan, Ardil ve sedaozer bunu beğendi.
  8. Özlem

Özlem Moderatör Site Yetkilisi

Dünya Kadınlar Günü ya da Dünya Emekçi Kadınlar Günü, her yıl 8 Mart'ta kutlanan ve Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış uluslararası bir gündür.

Ruci, Gizem, Songül5555 ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  9. Songül5555

Songül5555 İnci Üye+

Şuna İnanmak Lâzımdır ki, Dünya Yüzünde Gördüğümüz Her Şey Kadının Eseridir.
    Mustafa Kemal Atatürk (1923) Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun…

mldfyz ve mrvchn bunu beğendi.
  10. Gizem

Gizem Moderatör Site Yetkilisi

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Tarihçesi
    20180308_095346.png

mrvchn, mmlke, Maşuk ve 3 kişi daha bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş